Teknoloji

Musk, bunu da başardı: Neuralink, insan beynine çip takmak için izin aldı!

Neuralink, uzun zamandır beklediği insan deneylerine başlayabilmek için ABD'den gerekli izinleri sonunda aldı.

Musk, bunu da başardı: Neuralink, insan beynine çip takmak için izin aldı!
26-05-2023 06:11
Google News

Elon Musk'ın sahibi olduğu Neuralink adlı şirket, beyin-bilgisayar arayüzü teknolojileri üzerine çalışmalar yürüttüğü için sıkça gündeme geliyor. Asıl amacı, insan beynini bilgisayarlarla doğrudan bağlayarak, beyin ve yapay zeka arasında etkileşim sağlamak. Bunu da ilk etapta geliştirdiği implant ile nörolojik hastalıkları tedavi ederek başarmak istiyor. Nitekim bugün gerekli izni almayı başardı.

Neuralink, hayvanlardan sonra insan deneylerine başlıyor!

Neuralink tarafından geliştirilen N1 isimli implant biçiminde uygulanan çip, insanların zihinsel kapasitelerini artırmayı, nörolojik hastalıkları tedavi etmeyi ve hatta bir süre sonra yapay zeka ile rekabet etmeyi hedefliyor.

Uygulaması ise aslında oldukça basit. Beyin cerrahı, ince elektrot tellerinden oluşan bu implantı beynin sinir hücrelerine elektrik sinyalleri gönderip alabileceği konuma yerleştirir. Gerisi Musk ekibinin hünerli ellerine kalıyor.


Elon Musk'ın Neuralink projesinde yeni gelişme!

Elon Musk'ın Neuralink projesinde yeni gelişme!

Neuralink, uzun zamandır insanlı deneylere geçmek için gün sayıyordu. Şimdiyse şirket, klinik araştırma direktörü için iş ilanı açtı.

Neuralink'in bu çipi geliştirmesinin ardındaki temel hedeflerden biri, insan beyninin karmaşık düşünce süreçlerini daha iyi anlamak ve beyin hastalıklarının tedavisine yardımcı olmak. En azından insanlı deneylere geçerek bilim adına bir şeyler başarabilmek için bu şekilde başlamayı tercih ettiler.

Ancak henüz şuana kadar yapılan testler oldukça umut vadediyor. Hatta kısa sürede Parkinson hastalığı gibi nörolojik rahatsızlıkları olan insanlarda da denenmesi bekleniyor. Bu sayede beyindeki anormal sinyalleri düzelterek belirtileri tamamen ortadan kaldırmasa da çok büyük oranda hafifletebilecek. Nitekim farklı alanlardaki çalışmalar da bu sonuçların oldukça erişilebilir olduğunu birçok kez doğruladı.