Sağlık

Mercimek yemek için önemli 8 neden

Sağlığa olan faydaları saymakla bitmeyen mercimeği tüketmek için birçok nedeniniz var. Ayrıca sağlıklı olduğu kadar lezzetli tariflerle sofralarınızı tatlandırabilirsiniz. İşte mercimek yemenin 8 önemli faydasını sizler için derledik (Posta)

Mercimek yemek için önemli 8 neden
17-08-2022 20:02
Google News
Mercimek yemek için önemli 8 neden Sağlığa olan faydaları saymakla bitmeyen mercimeği tüketmek için birçok nedeniniz var. Ayrıca sağlıklı olduğu kadar lezzetli tariflerle sofralarınızı tatlandırabilirsiniz. İşte mercimek yemenin 8 önemli faydasını sizler için derledik (Posta) 17.08.2022 19:33

A A Abone ol Google News'de Paylaş FlipBoard'da Paylaş 1. KALBİ KORUR Mercimek yemek için önemli 8 neden HABERİ PAYLAŞ Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş Diyetinize mercimek dahil etmek kalp hastalıklarını önleyebilir. Çalışmalar, bunları genel olarak düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilendirmiştir. Yaklaşık 248 kilolu insan üzerinde 8 hafta boyunca yürütülen böyle bir çalışma, her gün üçte bir fincan (60 gram) mercimek yemenin “iyi” HDL kolesterol düzeylerini artırdığını ve “kötü” LDL kolesterol ve trigliserit düzeylerini önemli ölçüde azalttığını buldu. Buna ek olarak, mercimek tansiyonunuzu da düşürebilir. Bir çalışma, mercimek yiyen sıçanların, bezelye, nohut veya fasulye verilen sıçanların aksine, kan basıncında daha fazla düşüş olduğunu ortaya koydu. Buna ek olarak, mercimek içindeki proteinler, vücutta anjiyotensin I dönüştürücü enzim (ACE) adı verilen ve normalde kan damarı daralmasını tetikleyen ve dolayısıyla kan basıncınızı artıran bir maddeyi bloke edebilir.Son olarak, aşırı kilolu veya obez olmak da kalp hastalığı riskinizi artırır. Ancak mercimek çok doyurucu olduğu için genel kalori alımınızı düşürür ve kalbinizi sağlıklı tutar. 2. KAN ŞEKERİ DÜZEYLERİNİ DÜŞÜRÜR Mercimek yemek için önemli 8 neden HABERİ PAYLAŞ Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş Kan şekeri seviyenizi yönetmeye çalışıyorsanız, mercimeklerdeki polifenoller yardımcı olabilir. Bir çalışma, mercimek tüketmenin düzenli olarak kan şekerini düşürdüğünü buldu. Araştırmacılar, bu yararın yalnızca mercimeklerdeki karbonhidrat, protein veya yağ içeriğinden ve aslında içlerindeki polifenollerden (antioksidanlar) kaynaklandığından emin olsa da, bunun arkasındaki kesin mekanizma belirsizdir.
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler